Różnice w smaku pomiędzy kawą ziarnistą a rozpuszczalną

Odkąd kawa rozpuszczalna pojawiła się w masowej sprzedaży, z roku na rok zaczęła podbijać rynek. Na początku, gdy w kawa została odkryta, funkcjonowała tylko w postaci kawy ziarnistej, jednak na początku dwudziestego wieku rozpoczęto masową produkcję kawy w wersji rozpuszczalnej. Na początku nie był to produkt wysokiej jakości, ale wraz z rozwojem technologii i doświadczenia producentów, rozpoczęto produkcję relatywnie wysokiej jakości produktu, który znany jest do dzisiaj. Ponadto kawa w tej wersji jest bardzo popularna. Jej niewątpliwą zaletą jest łatwość przygotowania. Pozostaje jednak pytanie, czy jest to odpowiednia alternatywa dla kawy ziarnistej i czym właściwie się od niej różni.

Kawa ziarnista, a rozpuszczalna – różnice

Pomiędzy kawą ziarnistą a rozpuszczalną jest ogromna różnica. Nie dotyczy ona jedynie formy przechowywania i przetrzymywania, a smaku i aromatu, a także zawartych w niej substancji. Kawa w wersji rozpuszczalnej charakteryzuje się brakiem charakterystycznego dla kawy ziarnistej aromatu, który ulatnia się podczas produkcji ekstraktu z ziaren kawowca. Jest to proces nieunikniony podczas produkcji granulatu kawy rozpuszczalnej, przez co fani specyficznego smaku kawy nie mogą zastąpić świeżych ziaren kawy w wersji ziarnistej, kawą rozpuszczalną. Dotyczy to nie tylko aromatu, ale także smaku, który zawsze będzie znacząco się różnił, bez względu na markę i rodzaj kawy w granulacie.

Kawa ziarnista posiada także o wiele większą zawartość kofeiny, co jest informacją istotną, zwłaszcza dla osób, które ze względów zdrowotnych muszą ograniczyć jej podaż. Przeciętnie kawa ziarnista ma około dwukrotnie więcej kofeiny niż kawa rozpuszczalna. Jest to jednak zależne nie tylko od gatunku, ale także sposobu przygotowania. Jeśli kawa jest długo parzona, znajdzie się w niej więcej kofeiny, niż podczas przygotowania na przykład w ekspresie przelewowym, w którym kontakt wody z ziarnami jest relatywnie krótki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *